Seria logopedyczna „Na językach zwierząt”

Seria logopedyczna „Na językach zwierząt” to krótkie historyjki logopedyczne dla przedszkolaków i dzieci w wieku szkolnym, wspierające rozwój mowy i zachęcające dzieci do jedzenia owoców i warzyw. Każda książka składa się z dziesięciu krótkich i prostych historyjek o zwierzętach, które zajadają swoje przysmaki. W trakcie jedzenia każdemu zwierzakowi coś się przykleja do dziąseł i podniebienia lub wchodzi między zęby. Wtedy z pomocą przychodzą im ich języki, które z wielką zręcznością i precyzją znajdują przysmaki w różnych zakamarkach pyszczków. Przygody zwierzaków zachęcają dzieci do naturalnego treningu narządów mowy, czyli gryzienia i żucia twardych owoców i warzyw. Jedzenie jest ściśle związane z rozwojem mowy dziecka, ponieważ podczas przyjmowania pokarmu zaangażowane są te same mięśnie, które są aktywne podczas mówienia.

Seria logopedyczna „Na językach zwierząt”:

  • „odpowiada” na pytania „co kryje w sobie buzia?
  • przedstawia mechanizmy związane z pracą mięśni aparatu artykulacyjnego (mięśni warg, języka, policzków, żuchwy, podniebienia miękkiego),
  • rozwija spostrzegawczość, uważność, pamięć i koncentrację,
  • wspiera profilaktykę logopedyczną (zapobieganie wadom wymowy) poprzez naturalny trening narządów mowy,
  • jest pomocnym narzędziem i sposobem na urozmaicenie zajęć w czasie terapii indywidualnej i grupowej,
  • wzbogaca zabawy logopedyczne w domu,
  • ułatwia naukę poprawnej wymowy głoski [r[],
  • kształtuje zdrowe nawyki żywieniowe dzieci.  

Ilustracje autorstwa Magdaleny Jakubowskiej są urocze i zabawne. Każde ćwiczenie zostało szczegółowo przedstawione i wyjaśnione. Dzieci i rodzice chętnie naśladują zwierzaki i dobrze się bawią. Kląskają, parskają, cmokają i śmieją się na całe gardło. Zabawa jest najlepszą formą nauki.

Książki można zamówić tutaj: https://mamania.pl/search.php?text=anna+skiba

Seria logopedyczna „Jano i Wito uczą mówić”

Nie znam bardziej kolorowej i wesołej serii logopedycznej dla starszych przedszkolaków i dzieci w wieku szkolnym niż „Jano i Wito uczą mówić”. Książki Wioli Wołoszyn nie tylko wspierają rozwój mowy dziecka (naukę poprawnej wymowy głosek), ale przede wszystkim wspierają dzieci i rodziców, ponieważ pokazują, jak radzić sobie w różnych, trudnych sytuacjach, a także, jak rozmawiać o emocjach. Wszystkich emocjach! Każda historia zawiera ważne przesłanie dla dzieci (np. odkrywanie talentów, wiara we własne możliwości, niesienie pomocy potrzebującym, dbanie o siebie i o dobre relacje z innymi ludźmi, dbanie o swoje bezpieczeństwo). W opowiadaniach są również ciekawostki, które rozbudzają wyobraźnię dziecka i wzbogacają jego wiedzę o świecie.

Forma opowiadań zachęca do rodzinnego, aktywnego czytania (czytanie współuczestniczące), ponieważ w tekście są obrazki, które dzieci mogą nazywać. Ciekawa, wciągająca, czasami tajemnicza i trzymająca w napięciu fabuła oraz kolorowe ilustracje przyciągają wzrok dziecka, a także zachęcają do uważnego śledzenia przygód bohaterów. Dzieci chętnie słuchają opowiadań, wzbogacają swoje słownictwo i szybko utrwalają poprawne wzorce głosek.

Książki możecie zamówić tutaj: https://mamania.pl/search.php?text=jano+i+wito+ucz%C4%85+m%C3%B3wi%C4%87

Wspólne czytanie jest najlepszym sposobem na wspieranie rozwoju mowy dziecka. Jest też dobrą okazją do bycia razem w tym pędzącym świecie? Co o tym myślicie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *