Ćwiczenie pionizacji języka z nicią dentystyczną

Najpierw warto zacząć od wyjaśnienia czym jest pionizacja języka? Ten tajemniczy termin dotyczy fizjologicznego ułożenia języka w naszej jamie ustnej i objawia się tym, że ¾ języka, czyli jego czubek, środek i brzegi przylegają do górnych dziąseł i podniebienia twardego. Nie bez powodu mówi się, że język jest naszym naturalnym aparatem ortodontycznym, ponieważ modeluje nasze podniebienie twarde (nadaje mu prawidłowy, szeroki kształt) i górny łuk zębowy, czyli odgrywa ważną rolę w rozwoju zgryzu.

 

UWAGA! NIEPRAWIDŁOWA POZYCJA SPOCZYNKOWA JĘZYKA MOŻE BYĆ PRZYCZYNĄ WADY ZGRYZU. ORTODONCI CZĘSTO KIERUJĄ ZARÓWNO DZIECI, JAK I DOROSŁYCH DO LOGOPEDY, ŻEBY ĆWICZYĆ JĘZYK.

Prawidłowe, wysokie ułożenie języka jest możliwe dzięki oddychaniu przez nos, gdy nasze usta są zamknięte. Wówczas tworzy się odpowiednie podciśnienie w jamie ustnej. Oddychanie nosem przy zamkniętej buzi zapewnia właściwe napięcie mięśni mimicznych. Niestety, coraz więcej dzieci ma rozchylone usta (ustny tor oddechowy) i układa język na dnie jamy ustnej, co skutkuje wadami wymowy oraz wadami zgryzu.  

 

OD RAZU WIDZIMY KROSTKI LUB PLAMKI NA TWARZY DZIECKA I RADZIMY SIĘ LEKARZA,  A NIE ZAUWAŻAMY OTWARTEJ BUZI CZY JĘZYKA POZA JAMĄ USTNĄ  – NIEPRAWIDŁOWOŚCI, KTÓRE SĄ WSKAZANIEM DO KONSULTACJI Z LOGOPEDĄ/NEUROLOGOPEDĄ.  

Poza przyglądaniem się buzi dziecka (dbaniem o drożność nosa, obserwacją pozycji spoczynkowej języka, domykaniem buzi dziecka, gdy śpi lub ogląda bajkę) warto z nim również poćwiczyć pionizację języka. Poniżej prezentuję sprawdzone, skuteczne i co najważniejsze lubiane przez dzieci ćwiczenia😊

Przygotujcie nić dentystyczną, miodowe kółeczka i do dzieła!

Miodowe kółeczka i nić dentystyczna (biała lub czarna do wyboru)
Nawlekamy kółeczko na nitkę
Zakładamy nitkę dentystyczną z kółeczkiem za górne zęby

 

Najpierw czubkiem języka dotykamy kółeczka, potem staramy się przykleić cały język do górnych dziąseł i podniebienia twardego

Innym znanym ćwiczeniem jest kląskanie (przedstawione na filmie), które ułatwia dziecku uniesienie i utrzymanie przez chwilę całego języka na górnych dziąsłach i podniebieniu twardym.

Opanowanie umiejętności pionizacji języka nie jest łatwe, wymaga czasu i wielu prób. Warto zadbać o wesołą atmosferę, żeby ćwiczenie było dobrą zabawą dla obu stron. Jeśli macie pytania i wątpliwości np. nie jesteście pewni czy poprawnie ćwiczycie z dziećmi, to skonsultujcie się ze specjalistą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *