Dialog z niemowlakiem
„Chcąc zgłębić tajemnicę kontaktu z niemowlęciem, musimy pamiętać, że dziecko cały czas słucha i na pewnym poziomie rozumie wszystko, o czym mówimy. Niemal w każdym poradniku dla rodziców powtarza się do znudzenia: „Mówcie do waszych niemowląt”. To jednak za mało. Ja radzę rodzicom: „Rozmawiajcie z niemowlętami”. Małe dziecko nie umie jeszcze mówić, więc nie wypowiada słów. Nie znaczy to jednak, że wcale nie odpowiada! Jego językiem są nieartykułowane dźwięki, płacz oraz gesty i ruchy. A zatem potrzebny jest dialog, czyli dwukierunkowa rozmowa”. Ten krótki fragment książki „Język niemowląt” Tracy Hogg i Melindy Blau obrazuje kąpiel słowną 🙂 Termin często używany przez logopedów, lecz nie zawsze właściwie rozumiany.
Od urodzenia prowadź dialog z dzieckiem. Obserwuj maluszka, wsłuchuj się uważnie w jego dźwięki i zawsze na nie odpowiadaj. Instrukcję, jak prowadzić dialog wokaliczny z niemowlęciem można znaleźć w poradniku dr Marzeny Machoś „Od zabawy do mówienia”:
„Wybierz optymalną odległość (ok. 25–30 cm) dzielącą obie twarze. Przykładowe rozmowy z maluchami: |
Niemowlęta wychowujące się w ubogim językowo środowisku zdecydowanie wolniej uczą się mowy.
Widać to w oparciu o obserwacje rocznych dzieci, których umiejętności językowe czasem znacznie się od siebie różnią. Jedne dzieci rozumieją więcej słów, zwrotów oraz prostych poleceń, inne zdecydowanie mniej. Jedne dzieci częściej naśladują i powtarzają sylaby, inne rzadziej. Jedne dzieci chętniej i częściej podejmują próby nazywania osób, rzeczy i sytuacji, z kolei inne takich samych prób podejmują znacznie mniej albo wcale. Jedne dzieci potrafią wypowiedzieć tylko jedno słowo w odniesieniu do konkretnej osoby lub rzeczy, inne nawet kilka słów. Czasem różnice indywidualne bywają znaczne.
Ważne!
Dorobek językowy rocznego malucha uzależniony jest przede wszystkim od ilości i jakości bodźców językowych. |
Ważne!
Na rozwój mowy dziecka mają wpływ zarówno czynniki genetyczne, jak i czynniki środowiskowe. Jednakże to środowisko ma decydujący wpływ na kształtowanie się języka. Pełny rozwój językowy dziecka możliwy jest dzięki kontaktom słownym z otoczeniem oraz interakcjom emocjonalno-społecznym. |
Opracowanie: mgr Anna Skiba, logopeda, neurologopeda kliniczny, specjalista wczesnej opieki logopedycznej.
Bibliografia:
- Tracy Hogg, Melinda Blau, „Język niemowląt”,Warszawa 2016.
- Jagoda Cieszyńska, Marta Korendo, „Wczesna interwencja terapeutyczna. Stymulacja rozwoju dziecka od noworodka do 6. roku życia”, Kraków 2015.
- Marzena Machoś, „Od zabawy do mówienia”. Poradnik dla rodziców i logopedów, Kraków 2012.
2 thoughts on “Dialog z niemowlakiem”