Książkowe inspiracje na święta

Dla dzieci w wieku od 0-12 miesiąca życia:

 1. Cała seria „Oczami maluszka” i „Smart books” – to początek wspaniałej przygody z książkami. Od urodzenia pokazywałam swojemu synkowi duże, kontrastowe obrazki, które od początku go ciekawiły i wywoływały reakcje ożywienia 🙂 W pierwszych tygodniach obracał głowę w stronę obrazka, wodził wzrokiem za przesuwanym wolno kontrastowym kartonikiem, przez chwilę skupiał wzrok na ilustracji.


Dla dzieci powyżej roku:

 1. Seria „Poznaję kształty”, „Poznaję owoce”, „Poznaję warzywa”, „Poznaję pory roku”, „Poznaję kolory. Oglądamy je codziennie. To chyba najtańsze książeczki, jakie udało nam się kupić w naszej ulubionej księgarni (Dedalus na ul. Świdnickiej we Wrocławiu). Książeczka zawiera realistyczne obrazki.

 1. Cała seria o przygodach Pucia, która świetnie sprawdza się zarówno w stymulacji rozwoju mowy, jak i terapii logopedycznej opóźnionego rozwoju mowy J Przedstawione w książeczce obiekty i czynności są dziecku bliskie i znane. Tematyka nawiązuje do codziennych doświadczeń maluchów.

 1. „Jano i Wito w trawie” to nowość na rynku wydawniczym. Lubimy ją za piękne ilustracje, proste, krótkie zdania oraz liczne powtórzenia. Książka jest kopalnią onomatopei. Więcej w artykule:

 1. Książka, którą mój syn uwielbia. Angażuje oczy i paluszki dziecka, trudno się od niej oderwać. Cała zabawa polega na odsłanianiu i zasłanianiu ilustracji J Te efekty specjalne wielokrotnie wywołują zaskoczenie i radość dziecka. Z pewnością książeczka zaciekawi  każdego malucha.

Na filmie mój syn odkrywa grzmoty i błyski:

Dla dzieci w wieku przedszkolnym:

 1. Seria „POLSCY POECI” – książka dla smakoszy poezji J

Ludwik Jerzy Kern jest naszym ulubionym poetą. Jego wiersze cechują humor, żart, zaskakująca gra słów. Niektóre utwory są trudne artykulacyjnie, więc dorosły, który czyta dziecku wiersze może przy okazji doskonalić swoją dykcję. Utwory Kerna świetnie sprawdzają się w utrwalaniu poprawnej wymowy głosek podczas terapii logopedycznej.

 1. Rotraut Susanne Berner „Jesień na ulicy Czereśniowej”.

„Ja polecam dla maluchów i starszych Ulicę Czereśniową. Książka bez tekstu z bogatymi ilustracjami dzięki którym można układać najbardziej fantastyczne fabuły. Starsze dziecko może wymyślać razem z mamą, młodsze można wciągnać w  świat lektury pokazując codziennie inny watek/motyw, budując różnorodne historie, kojarząc bohaterów np. z członkami rodziny. Działa na wyobraźnię i pokazuje, ze można podchodzić do świata z różnych perspektyw” – Agnieszka Matkowska, mama dwójki dzieci.

 1. Cała seria edukacyjnych książeczek o przygodach małej myszki.

Tupcio Chrupcio to mała myszka, która dopiero poznaje świat i stopniowo uczy się, jak radzić sobie z różnymi problemami. Tupcio Chrupcio jest ulubionym bohaterem wielu dzieci, które utożsamiają się z nim przez podobieństwo codziennych doświadczeń.

 1. Wojciech Widłak, opowiadania o przesympatycznym bohaterze „Wesołym Ryjku”, którego nie da się nie lubić. Jego barwne przygody i zaskakujące odkrycia (jak działa zegar, jak się buduje szałas, co można ulepić z plasteliny) rozbudzą ciekawość małego czytelnika.

 1. Astrid Lindgren, Ilon Wikland, „Bullerbyn. Trzy opowiadania”. Tom zawiera trzy opowiadania o dzieciach z Bullerbyn: Wiosna w Bullerbyn, Dzień Dziecka w Bullerbyn oraz Boże Narodzenie w Bullerbyn. Przygody dzieci z Bullerbyn są kwintesencją dzieciństwa. Piękno tej książki tkwi w prostych a zarazem niezwykłych zabawach i doświadczeniach bohaterów 🙂

Opracowanie: mgr Anna Skiba, mama małego miłośnika książek,  neurologopeda kliniczny, specjalista wczesnej opieki logopedycznej.

6 thoughts on “Książkowe inspiracje na święta”

 1. Jestem pod wrażeniem całego zestawienia! 🙂 Kontrastowe książki, zabawki i inne gadżety, które mają duży wpływ na rozwój maluchów, a są tak niepozorne! Mój typ to książeczka angażująca oczy i paluszki! Nic dziwnego, że maluch się nie nudzi :)!

 2. Bardzo ciekawy i przede wszystkim przydatny artykuł 😉 wiele można z niego wdrożyć w życie -co też czynimy 😉 😉 😉 dziękujemy 😉

 3. Świetne propozycje dla małych i większych szkrabów😊Na pewno wzbogacimy naszą, domową biblioteczkę😊

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *