„Rozwój maluszka w małym paluszku” – poradnik rozwoju małego dziecka

Pomysł przygotowania poradnika w formie pytań i odpowiedzi jest moją autorską propozycją skierowaną do przyszłych i obecnych rodziców, a także terapeutów zajmujących się małymi dziećmi w wieku od 0 do 3 lat. Pytania powstały na podstawie moich macierzyńsko-logopedycznych doświadczeń. Każde z nich zostało starannie opracowane i opisane w zgodzie z najnowszymi badaniami publikowanymi na świecie. Kilkuletnie doświadczenie w pracy z niemowlętami oraz starszymi dziećmi skłoniło mnie do zebrania wielu istotnych zagadnień w spójną i czytelną całość. Mam nadzieję, że moje pytania i odpowiedzi z krótkimi wyjaśnieniami ułatwią rodzicom monitorowanie rozwoju ich pociech oraz pozwolą zauważyć ewentualne nieprawidłowości na wczesnym etapie życia dziecka. Im wcześniej rodzic dostrzeże trudności u dziecka i skonsultuje je z właściwym specjalistą, tym szybciej rozwój dziecka wróci na „właściwe tory”. Chciałabym, żeby wiedza dotycząca rozwoju maluszka stała się ogólnodostępna wśród rodziców i była dobrze im znana. Poradnik składa się ze 120 pytań zawierających najważniejsze informacje z dziewięciu obszarów rozwoju dziecka:

 • rozwój słuchu,
 • rozwój wzroku,
 • rozwój ruchowy,
 • rozwój funkcji rączek i paluszków,
 • rozwój mowy,
 • rozwój poznawczy,
 • rozwój emocjonalno-społeczny,
 • karmienie,
 • higiena noska, uszka i buźki maluszka.

Pytania, odpowiedzi oraz wyjaśnienia są napisane przystępnym językiem, który zrozumie zarówno rodzic, jak i specjalista. Poradnik dedykowany jest rodzicom, którzy wolą skondensowaną wiedzę, podaną w ciekawy sposób. Formuła testowa ułatwia zapamiętywanie informacji i jest alternatywą dla innych poradników obecnych na rynku.

Rozwój maluszka w małym paluszku

RECENZJE

Oddając w ręce rodziców i terapeutów Rozwój maluszka w małym paluszku Anna Skiba w nietuzinkowy sposób kieruje ich uwagę na prawidłowości rozwojowe dziecka. Publikacja zaskakuje niekonwencjonalnym sposobem przedstawienia etapów rozwoju malucha (forma quizu, testu). Autorka, zadając pytania w zróżnicowany sposób, prowokuje czytelnika do weryfikacji wiedzy. Udzielając krótkich i zwięzłych wyjaśnień, pomaga uporządkować i utrwalić informacje, jednocześnie odsyłając zainteresowanych do bardziej precyzyjnych źródeł. Bazuje na najnowszych doniesieniach badaczy zjawisk rozwojowych: logopedycznych, fizjoterapeutycznych, psychologicznych i żywieniowych. Forma ułożenia materiału sferami kompetencyjnymi podkreśla znaczenie wszystkich etapów rozwoju danej umiejętności: od rozwoju zmysłu słuchu, postrzegania wzrokowego przez umiejętności paluszkowe, ruchowe, poznawcze, aż do rozwoju komunikacji, co autorce, jako logopedzie, jest szczególnie bliskie.
Na szczególne uznanie zasługuje fakt, że pisząc o wszystkich sferach rozwoju malucha, autorka zaznacza ich nierozłączność i prezentuje holistyczne podejście terapeutyczne. Takie podejście nie tylko wyróżnia tę pozycję na rynku wydawniczym, ale jednocześnie wspiera rodziców w postrzeganiu poszczególnych obszarów postępów małego dziecka jako integralnych, powiązanych z sobą i wzajemnie zależnych elementów rozwoju młodego człowieka.

Dr n. o zdrowiu Mira Rządzka
Neurologopeda, specjalista wczesnej interwencji i rozwoju dziecka
nauczyciel/trener Masażu Shantala

 

Wciągająca… Przeczytałam w ciągu jednego wieczoru – zaciekawiona, czy poprawnie odpowiem na pytania. Rodzicu, Logopedo, Terapeuto – jeśli chcesz sprawdzić swoją wiedzę na temat rozwoju niemowlaka, ta książeczka jest dla Ciebie. Poradnik stanowi alternatywę dla opracowań dostępnych na rynku. Dla mnie to „niemowlak w pigułce”. Książeczka to sprawdzian wiedzy dla rodziców, terapeutów i studentów logopedii.
Autorka wybrała ciekawą formę, aby zaprezentować kluczowe zagadnienia dotyczące percepcji wzrokowej, słuchowej, karmienia i komunikacji małego dziecka. Prosto, przystępnie, a co najważniejsze – z powiewem świeżości. Oprócz prymarnych zagadnień dotyczących rozwoju niemowlęcia, widać inspirację nurtem rodzicielstwa bliskości (nie zabrakło informacji o noszeniaku
i ssaniu nieodżywczym). Propozycja pokazuje, że na rozwój małego człowieka trzeba patrzeć całościowo, dopiero kompilacja wiedzy z różnych obszarów rozwoju daje pełniejszy obraz dziecka, jego umiejętności i potrzeb. Jako logopeda i zwolenniczka całościowego podejścia do malucha, polecam Rozwój maluszka w małym paluszku.

Dr n. hum. Marzena Machoś (ciocia Guguhopla)

 

O MNIE

Anna Skiba

Logopeda, neurologopeda kliniczny, specjalista wczesnej interwencji logopedycznej, absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Pracowała w Centrum Diagnostyczno- Rehabilitacyjnym „Promyk Słońca” we Wrocławiu. Od pięciu lat zajmuje się diagnozą i terapią logopedyczną oraz neurologopedyczną dzieci oraz osób dorosłych z wadami wymowy oraz zaburzeniami komunikacji. Na co dzień łączy macierzyństwo i logopedię. Jest autorką strony www.logopediadladzieci.pl. Prowadzi fanpage na facebooku o tej samej nazwie: https://www.facebook.com/logopediadladzieci/. Popularyzatorka wiedzy na temat rozwoju dziecka. Organizuje konsultacje oraz warsztaty neurologopedyczne dla rodziców i logopedów.

Poradnik można zamówić na stronie:

 

 

 

 

3 thoughts on “„Rozwój maluszka w małym paluszku” – poradnik rozwoju małego dziecka”

 1. Jeden wieczór i przeczytałam.
  Wspaniała pozycja .
  Pokazuje w sposób obrazowy rozwój dziecka.
  Myślę, że książka jest drogowskazem DLA rodziców i terapeutów.
  Cóż powiem jeszcze :warto ją mieć , warto ją przeczytać!
  Gratuluję autorce!

 2. Bardzo ciekawa pozycja! Napisana przystępnym, zrozumiałym językiem, porusza najważniejsze kwestie związane z rozwojem dziecka. Zarówno dla specjalistów jak i kompletnych laików. Szczerze polecam!

 3. Świetny poradnik! Ciekawa forma, konkretne odpowiedzi na pytania, które mogą nurtować młodych rodziców. Polecam tę pozycję z czystym sumieniem. Już dawno nie czytałam tak ciekawego poradnika. Jeśli zaczniesz czytać, nie przestaniesz, dopóki nie skończysz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *