„Rozwój maluszka w małym paluszku” – poradnik rozwoju małego dziecka

Pomysł przygotowania poradnika w formie pytań i odpowiedzi jest moją autorską propozycją skierowaną do przyszłych i obecnych rodziców, a także terapeutów zajmujących się małymi dziećmi w wieku od 0 do 3 lat. Pytania powstały na podstawie moich macierzyńsko-logopedycznych doświadczeń. Każde z nich zostało starannie opracowane i opisane w zgodzie z najnowszymi badaniami publikowanymi na świecie. Kilkuletnie doświadczenie w pracy z niemowlętami oraz starszymi dziećmi skłoniło mnie do zebrania wielu istotnych zagadnień w spójną i czytelną całość. Mam nadzieję, że moje pytania i odpowiedzi z krótkimi wyjaśnieniami ułatwią rodzicom monitorowanie rozwoju ich pociech oraz pozwolą zauważyć ewentualne nieprawidłowości na wczesnym etapie życia dziecka. Im wcześniej rodzic dostrzeże trudności u dziecka i skonsultuje je z właściwym specjalistą, tym szybciej rozwój dziecka wróci na „właściwe tory”. Chciałabym, żeby wiedza dotycząca rozwoju maluszka stała się ogólnodostępna wśród rodziców i była dobrze im znana. Poradnik składa się ze 120 pytań zawierających najważniejsze informacje z dziewięciu obszarów rozwoju dziecka:

 • rozwój słuchu,
 • rozwój wzroku,
 • rozwój ruchowy,
 • rozwój funkcji rączek i paluszków,
 • rozwój mowy,
 • rozwój poznawczy,
 • rozwój emocjonalno-społeczny,
 • karmienie,
 • higiena noska, uszka i buźki maluszka.

Pytania, odpowiedzi oraz wyjaśnienia są napisane przystępnym językiem, który zrozumie zarówno rodzic, jak i specjalista. Poradnik dedykowany jest rodzicom, którzy wolą skondensowaną wiedzę, podaną w ciekawy sposób. Formuła testowa ułatwia zapamiętywanie informacji i jest alternatywą dla innych poradników obecnych na rynku.

Rozwój maluszka w małym paluszku

RECENZJE

Oddając w ręce rodziców i terapeutów Rozwój maluszka w małym paluszku Anna Skiba w nietuzinkowy sposób kieruje ich uwagę na prawidłowości rozwojowe dziecka. Publikacja zaskakuje niekonwencjonalnym sposobem przedstawienia etapów rozwoju malucha (forma quizu, testu). Autorka, zadając pytania w zróżnicowany sposób, prowokuje czytelnika do weryfikacji wiedzy. Udzielając krótkich i zwięzłych wyjaśnień, pomaga uporządkować i utrwalić informacje, jednocześnie odsyłając zainteresowanych do bardziej precyzyjnych źródeł. Bazuje na najnowszych doniesieniach badaczy zjawisk rozwojowych: logopedycznych, fizjoterapeutycznych, psychologicznych i żywieniowych. Forma ułożenia materiału sferami kompetencyjnymi podkreśla znaczenie wszystkich etapów rozwoju danej umiejętności: od rozwoju zmysłu słuchu, postrzegania wzrokowego przez umiejętności paluszkowe, ruchowe, poznawcze, aż do rozwoju komunikacji, co autorce, jako logopedzie, jest szczególnie bliskie.
Na szczególne uznanie zasługuje fakt, że pisząc o wszystkich sferach rozwoju malucha, autorka zaznacza ich nierozłączność i prezentuje holistyczne podejście terapeutyczne. Takie podejście nie tylko wyróżnia tę pozycję na rynku wydawniczym, ale jednocześnie wspiera rodziców w postrzeganiu poszczególnych obszarów postępów małego dziecka jako integralnych, powiązanych z sobą i wzajemnie zależnych elementów rozwoju młodego człowieka.

Dr n. o zdrowiu Mira Rządzka
Neurologopeda, specjalista wczesnej interwencji i rozwoju dziecka
nauczyciel/trener Masażu Shantala

 

Wciągająca… Przeczytałam w ciągu jednego wieczoru – zaciekawiona, czy poprawnie odpowiem na pytania. Rodzicu, Logopedo, Terapeuto – jeśli chcesz sprawdzić swoją wiedzę na temat rozwoju niemowlaka, ta książeczka jest dla Ciebie. Poradnik stanowi alternatywę dla opracowań dostępnych na rynku. Dla mnie to „niemowlak w pigułce”. Książeczka to sprawdzian wiedzy dla rodziców, terapeutów i studentów logopedii.
Autorka wybrała ciekawą formę, aby zaprezentować kluczowe zagadnienia dotyczące percepcji wzrokowej, słuchowej, karmienia i komunikacji małego dziecka. Prosto, przystępnie, a co najważniejsze – z powiewem świeżości. Oprócz prymarnych zagadnień dotyczących rozwoju niemowlęcia, widać inspirację nurtem rodzicielstwa bliskości (nie zabrakło informacji o noszeniaku
i ssaniu nieodżywczym). Propozycja pokazuje, że na rozwój małego człowieka trzeba patrzeć całościowo, dopiero kompilacja wiedzy z różnych obszarów rozwoju daje pełniejszy obraz dziecka, jego umiejętności i potrzeb. Jako logopeda i zwolenniczka całościowego podejścia do malucha, polecam Rozwój maluszka w małym paluszku.

Dr n. hum. Marzena Machoś (ciocia Guguhopla)

 

O MNIE

Anna Skiba

Logopeda, neurologopeda kliniczny, specjalista wczesnej interwencji logopedycznej, absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Pracowała w Centrum Diagnostyczno- Rehabilitacyjnym „Promyk Słońca” we Wrocławiu. Od pięciu lat zajmuje się diagnozą i terapią logopedyczną oraz neurologopedyczną dzieci oraz osób dorosłych z wadami wymowy oraz zaburzeniami komunikacji. Na co dzień łączy macierzyństwo i logopedię. Jest autorką strony www.logopediadladzieci.pl. Prowadzi fanpage na facebooku o tej samej nazwie: https://www.facebook.com/logopediadladzieci/. Popularyzatorka wiedzy na temat rozwoju dziecka. Organizuje konsultacje oraz warsztaty neurologopedyczne dla rodziców i logopedów.

Poradnik można zamówić na stronie:

 

 

 

 

3 thoughts on “„Rozwój maluszka w małym paluszku” – poradnik rozwoju małego dziecka”

 1. Jeden wieczór i przeczytałam.
  Wspaniała pozycja .
  Pokazuje w sposób obrazowy rozwój dziecka.
  Myślę, że książka jest drogowskazem DLA rodziców i terapeutów.
  Cóż powiem jeszcze :warto ją mieć , warto ją przeczytać!
  Gratuluję autorce!

 2. Bardzo ciekawa pozycja! Napisana przystępnym, zrozumiałym językiem, porusza najważniejsze kwestie związane z rozwojem dziecka. Zarówno dla specjalistów jak i kompletnych laików. Szczerze polecam!

 3. Świetny poradnik! Ciekawa forma, konkretne odpowiedzi na pytania, które mogą nurtować młodych rodziców. Polecam tę pozycję z czystym sumieniem. Już dawno nie czytałam tak ciekawego poradnika. Jeśli zaczniesz czytać, nie przestaniesz, dopóki nie skończysz.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *