Praca i edukacja online

Od tygodnia zajęcia online są dla dzieci, rodziców i nauczycieli nowością. Nikt z nas nie był gotowy, żeby uczyć przez Skype’a i organizować spotkania online jak np. g-meeting. Wszystkie placówki edukacyjne zostały zamknięte i obecnie jedyną szansą kontynuacji zajęć jest nauka zdalna. Ludzie starają się ograniczyć swoją aktywność społeczną i nie spotykają się w dużym gronie. Akcja #zostańwdomu ma na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się groźnego wirusa wywołującego chorobę COVID-19. Nikt z nas nie wie jak długo potrwa społeczna izolacja, i kiedy nastąpi powrót do żłobków, przedszkoli i szkół.

Dom stał się miejscem pracy, nauki i zabawy. Rodzice i nauczyciele dwoją się i troją, żeby dzieci spędzały czas przyjemnie i pożytecznie. Odskocznią są zabawy w ogródku oraz spacery, które pozwalają dzieciom uwolnić energię i rozładować napięcie na świeżym powietrzu.

Dzieci pytają: „Co to jest koronawirus?”, „Czemu ludzie noszą maski?”, „Kiedy pójdę do przedszkola?”, „Czy pójdziemy na plac zabaw?”, „Dlaczego nie możemy spotkać się z Natalką?”. Dzieci widzą, co się dzieje i szukają odpowiedzi na pytania, które wyrastają jak grzyby po deszczu.  Rozmawiajmy z nimi, wyjaśniajmy, opowiadajmy, przekazujmy wiedzę adekwatnie do wieku, możliwości i potrzeb dzieci. Pomóżmy dzieciom zrozumieć trudne rzeczy, zaopiekujmy się ich emocjami, a będzie im łatwiej odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Z każdej sytuacji, nawet trudnej i przygnębiającej możemy wyciągnąć coś dobrego, co nas wzbogaci i wzmocni.

Rysunek 1. Zdjęcie z „Nie liż tej książki” autorstwa Idana Ben-Baraka, Juliana Frosta

Internet jest morzem możliwości i dzięki niemu możemy wypłynąć na szerokie wody. Wirtualna rzeczywistość pozwala nam nadal nawiązywać i podtrzymywać kontakty z ludźmi, pracować, uczyć się, realizować ważne potrzeby i cele. Nie czujemy się odcięci od świata. Wielu z nas pracuje w domu i wybiera zajęcia online dla swoich dzieci. Nauczyciele, logopedzi, psycholodzy są w kontakcie z rodzicami i dziećmi oraz w różnym stopniu wspierają ich. Obecnie komunikacja telefoniczna oraz internetowa jest alternatywą dla naszego dotychczasowego życia, które koronawirus wywrócił do góry nogami.

Autor: mgr Anna Skiba.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *